2017-18

Each week three Canada West student-athletes on both the men's and women's side are honoured by the conference as three stars, with the first stars moving forward as the CW nominee for the U SPORTS athlete of the week award.

MEN'S First Star Second Star Third Star
Week 1: Aug. 29 Leighton Johnson, TWU, Soccer Lehai Mansaray, GMU, Soccer Ajeej Sarkaria, ALB, Soccer
Week 2: Sept. 5 Mitchell Popodynetz, TRU, Soccer Connor Guilherme, UBC, Soccer Sebastian Colyn, TWU, Soccer 
Week 3: Sept. 12 Elie Gindo, TWU, Soccer Ryan Glanville, TRU, Soccer Jake Vicker, MRU, Soccer
Week 4: Sept. 19 Victory Shumbusho, UBC, Soccer Isaac Koch, VIC, Soccer James Fraser, TRU, Soccer
Week 5: Sept. 26 *Sebastian Colyn, TWU, Soccer Mitch McCaw, UBCO, Soccer Kwame, Opoku, SSK, Soccer
Week 6: Oct. 3 *Patrick Pranger, SSK, Soccer Mitch McCaw, UBCO, Soccer  Mitch Popodynetz, TRU, Soccer
Week 7: Oct. 10 Mitch McCaw, UBCO, Soccer Austin Vetterl, UBC, Hockey Luke Philp, ALB, Hockey
Week 8: Oct. 17 Josh Roach, SSK, Hockey Brad Kennedy, MRU, Hockey Easton Ongaro, ALB, Soccer
Week 9: Oct. 24 Dylan Bredo, ALB, Hockey Michael Baart, VIC, Soccer  Tim Dobbert, TRU, Volleyball
Week 10: Oct. 31 *Mambi Diawara, CGY, Basketball Matt Hewitt, UBC, Hockey Dejon Burdeaux, LET, Basketball
Week 11: Nov. 7 Taryq Sani, ALB, Volleyball Connor Guilherme, UBC, Soccer Leighton Johnson, TWU, Soccer
Week 12: Nov. 14 Russell Pennock, CGY, Cross country Dejon Burdeaux, LET, Basketball Eric Loeppky, TWU, Volleyball
Week 13: Nov. 21 Mitch Maxwell, LET, Hockey Conor Morgan, UBC, Basketball Daniel Thiessen, WPG, Volleyball
Week 14: Nov. 28 Yuri Kisil, UBC, Swimming Tyvon Cooper, BDN, Basketball Robert Hill, CGY, Swimming
Week 15: Dec. 5 *Conor Morgan, UBC, Basketball Brett Stovin, MAN, Hockey Luke Morris, TRU, Basketball
Week 16: Jan. 9  Byron Spriggs, MAN, Hockey Jesse Lees, MRU, Hockey Brody Clarke, ALB, Basketball
Week 17: Jan. 16 *Zac Overwater, LET, Basketball Adam Schriemer, TWU, Volleyball Jesse Forsberg, SSK, Hockey
Week 18: Jan. 23 Jordon Cooke, SSK, Hockey Tim Dobbert, TRU, Volleyball Brian Ofori, REG, Basketball
Week 19: Jan. 30 Josh Ross, MRU, Basketball Steven Owre, ALB, Hockey Lawrence Moore, SSK, Basketball
Week 20: Feb. 6 Lawrence Moore, SSK, Basketball Brody Clarke, ALB, Basketball Chris Collins, CGY, Hockey
Week 21: Feb. 13 *Callum McNiece, CGY, Wrestling Justus Alleyn, MAN, Basketball Brad Hildenbrandt, UFV, Wrestling
Week 22: Feb. 20 Zac Overwater, LET, Basketball Riley Sheen, CGY, Hockey Conor Morgan, UBC, Basketball
Week 23: Feb. 27 Yuri Kisil, UBC, Swimming Ben Ingvaldson, LET, Track & Field Parker McBride, UFV, Wrestling
Week 24: March 6 David Kapinga, CGY, Basketball Eric Loeppky, TWU, Volleyball Trevor Cox, ALB, Hockey
Week 25: March 13 *David Kapinga, CGY, Basketball Austin Cole, ALB, Track & Field Eric Loeppky, TWU, Volleyball
Week 26: March 20 Byron Keturakis, UBC, Volleyball Stephane Legault, ALB, Hockey Kendall McFaull, SSK, Hockey

--

 

WOMEN'S First Star Second Star Third Star
Week 1: Sept. 12 *Megan Ripplinger, SSK, Soccer Meagan Lemoine, GMU, Soccer Cassie Bazzarelli, ALB, Soccer
Week 2: Sept. 19 Emily Burns, GMU, Soccer Jess Neilson, VIC, Rugby  Kayla Blacquiere, LET, Soccer
Week 3: Sept. 26 Jasmin Dhanda, UBC, Soccer DaLeaka Menin, CGY, Rugby Leesa Eggum, SSK, Soccer
Week 4: Oct. 3 *Madison Aberg, VIC, Rugby Justina Jarmoszko, MAN, Soccer Seina Kashima, TWU, Soccer
Week 5: Oct. 10 *Hailey Lavarais, MAN, Soccer Rachel Hutchinson, TWU, Soccer Bailee Bourassa, SSK Hockey
Week 6: Oct. 17 Kelsie MacDonald, CGY, Soccer Danae Derksen, TWU, Soccer Venla Hovi, MAN, Hockey
Week 7: Oct. 24 Sara McCreary, UBCO, Volleyball Anna Mollenhauer, VIC, Field hockey Alex Donaghy, MRU, Volleyball
Week 8: Oct. 31 Antoinette Miller, WPG, Basketball Eryn Orysiuk, ALB, Volleyball Summer Masikewich, SSK, Basketball
Week 9: Nov. 7 Rowan Harris, UBC, Field hockey Rachel Hutchinson, TWU, Soccer Antoinette Miller, WPG, Basketball
Week 10: Nov. 14 Regan Yee, TWU, Cross country Kayla Ivicak, GMU, Basketball Elle Hendershot, ALB, Basketball
Week 11: Nov. 21 Kelsey Roberts, CGY, Hockey Ashlee Sandiford, REG, Volleyball Jordyn Zacharias, MAN, Hockey
Week 12: Nov. 28 Kelsey Wog, MAN, Swimming Erika Seltenreich-Hodgson, UBC, Swimming Faith Hezekiah, WPG, Basketball
Week 13: Dec. 5 *Beth Vinnell, CGY, Volleyball Vasiliki Louka, UNBC, Basketball Kennedy Bozek, MRU, Hockey
Week 14: Jan. 9 *Nicole Konieczny, MAN, Basketball Zoe De Beauville, MRU, Hockey Antoinette Miller, WPG, Basketball
Week 15: Jan. 16 Keylyn Filewich, UBC, Basketball Laura McManes, CGY, Volleyball Taylor Claggett, UFV, Basketball
Week 16: Jan. 23 Paige Farries, VIC, Rugby 7s Kate Pexman, CGY, Volleyball Autumn MacDougall, ALB, Hockey
Week 17: Jan. 30 Jessica Vance, SSK, Hockey Alex Poznikoff, ALB, Hockey Kyanna Giles, REG, Basketball
Week 18: Feb. 6 Taylor Claggett, UFV, Basketball Kate Pexman, CGY, Volleyball Alanna Sharman, MAN, Hockey
Week 19: Feb. 13 Karla Godinez Gonzalez, UFV, Wrestling Lilla Carpenter-Boesch, REG, Hockey Olivia Furlan, UBC, Volleyball
Week 20: Feb. 20 Kyanna Giles, REG, Basketball Eryn Orysiuk, ALB, Volleyball Kayla Gordon, TWU, Basketball
Week 21: Feb. 27 Julie Labach, SSK, Track & Field Lauren Taraschuk, MAN, Hockey Temi Ogunjimi, CGY, Wrestling
Week 22: March 6 *Lauren Taraschuk, MAN, Hockey Beth Vinnell, CGY, Volleyball Kiera Van Ryk, UBC, Volleyball
Week 23: March 13 Regan Yee, TWU, Track & Field Summer Masikewich, SSK, Basketball Kiera Van Ryk, UBC, Volleyball
Week 24: March 20 Lauryn Keen, MAN, Hockey Kiera Van Ryk, UBC, Volleyball Jaylynn Moffatt, CGY, Volleyball

* denotes U SPORTS athlete of the week.